top of page
Dunakanyar Ingatlanok

II. Ingatlan szótár:

Kezdő eladóként, vagy vevőként sok olyan kifejezéssel találkozhatsz, melyet részben, vagy egyáltalán nem ismersz. 

Ez nem meglepő, mivel sehol sem tanították meg Neked őket.
Így összegyűjtöttem néhány ilyen szakkifejezést, hogy könnyebben eligazodj az ingatlanok világában.

 

Bruttó alapterület: Családi háznál az összes terület, amelyet az ingatlan elfoglal abból a telekből, amelyre az épült. (bele számít a pince, a terasz, az erkély , a közlekedő, a garázs, és a falak is). A fal vastagságától is függ. Lakásnál a fal vastagság, a terasz egésze, és a tetőtér beépítésnél az összes 1.9 m alatti terület szintúgy beleszámít. Hirdetéseknél célszerű a Hasznos lakóterületet megadni. 

 

Lakóépületté nyilvánítás alapvető minimális feltételei az alábbiak:

A 2020. március 18-tól hatályos 38/2020. (III. 10.) Korm. rendelettel módosított jogszabályok értelmében az engedélyhez nem kötött építmény, az építményen belüli rendeltetési egység rendeltetésének megváltoztatása a polgármester hatásköre.

Lakóépületté való átminősítés alapvető feltétele, hogy az épület feleljen meg az OTÉK /az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1977. (XII. 20) Kormányrendelet/ előírásainak. Másik alapvető feltétel, hogy a helyi építési szabályzat szerint az adott övezetben lakóépület elhelyezése megengedett legyen.
 

Lakás:
253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről (OTÉK) 

105. § *  (1) A lakás olyan huzamos tartózkodás céljára szolgáló önálló rendeltetési egység, melynek lakóhelyiségeit (lakószoba, étkező stb.), főzőhelyiségeit (konyha, főzőfülke), egészségügyi helyiségeit (fürdőszoba, mosdó, zuhanyozó, WC), közlekedő helyiségeit (előszoba, előtér, belépő, szélfogó, közlekedő, folyosó) és tároló helyiségeit (kamra, gardrób, lomkamra, háztartási helyiség stb.) úgy kell kialakítani, hogy azok együttesen tegyék lehetővé

a) a pihenést (az alvást) és az otthoni tevékenységek folytatását,

b) a főzést, mosogatást és az étkezést,

c) a tisztálkodást, a mosást, az illemhely-használatot,

d) az életvitelhez szükséges anyagok és tárgyak tárolását tervezési program szerint (pl. élelmiszer-tárolás, hűtőszekrény elhelyezési lehetősége, mosás céljára szolgáló berendezés, ruhanemű, lakáskarbantartás eszközeinek, egyéb szerszámoknak és sporteszközöknek az elhelyezése).

(2) A lakószoba a lakás minden olyan közvetlen természetes megvilágítású és szellőzésű, fűthető, huzamos tartózkodás céljára szolgáló, legalább 8 m2 hasznos alapterületű helyisége, amely lehetővé teszi az (1) bekezdés a) pontja szerinti tevékenységek folytatását – kivéve a jövedelemszerzést szolgáló munkavégzést – és az azokhoz kapcsolódó berendezések elhelyezését.

(3) *  A 30 m2-t meghaladó hasznos alapterületű lakás legalább egy lakószobája hasznos alapterületének legalább 16 m2-nek kell lennie. Ebbe és a lakószoba (2) bekezdés szerinti alapterületébe nem számítható be a főző és az étkező funkció céljára is szolgáló helyiség, helyiségrész hasznos alapterülete, amennyiben az a lakószoba légterével közös.

(4) A lakásnak fűthetőnek kell lennie, lehetőleg minden helyiségben a rendeltetésének megfelelő szellőzést, természetes megvilágítást biztosítani kell.

 

 

Mi minősül termőföldnek?

A termőföldről védelméről szóló 2013. évi CLXIX. törvény alapján termőföld az a földrészlet, amely a település külterületén az ingatlan-nyilvántartásban szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét, legelő (gyep), nádas, erdő, fásított terület művelési ágban vagy halastóként tartanak nyilván.

 

 Hektár (HA): Terület mértékegység. 1 HA = 10.000 m2

 Hold: Terület mértékegység. 1 Hold =1600 nöl = 5760 m2
1 kis Hold = 1200 nöl = 4320 m2

 

Külterület: általában egy településen belül a közigazgatási hatókörön kívül, út-, és közműhálózaton kívül eső terület, vagyis olyan szabályozatlan terület, amelyre legfeljebb 3%-ban lehet gazdasági, vagy egyéb épületet építeni.

 

Zártkert:

Az ingatlan-nyilvántartásban két kategória létezik: a belterületi és a külterületi. 1987. szeptember 1. napjától a “zártkert” minősítés megszűnt, ennek ellenére sok tulajdoni lapon még mindig szerepel, és a köznyelvben is előszeretettel használják ezt a kifejezést.

 

A különleges részek (a volt zártkertek) melyek a belterületekkel határos, “félig” mezőgazdasági jellegű területek, jellemzően “kiskertek”, üdülőtelkek, szőlők / gyümölcsösök. Ezek voltak az ún. "háztáji gazdaságok". Elsősorban a háztartásokat ellátó konyhakerti növények termesztését, valamint – ma már többnyire - a pihenést szolgálták.  A városszéli egykori zártkerti területek idővel beépültek, és számos térségben lakóterületté nyilvánították. Ez az oka annak, hogy a "zártkert" megnevezés lakóterületen is fennmaradt az ingatlan nyilvántartásban, de hasonlóan a külterületen isAz ingatlan-nyilvántartás a mai napig zártkert megnevezés alatt tartalmazza ezen ingatlanok adatait. Viszont ezekre a területekre – a beépítés szempontjából – gyakran a belterülettel azonos rendelkezések az irányadók.

Dunakanyar Ingatlanok és Otthonok

©2023 by Dunakanyar Ingatlanok és Otthonok. Proudly created by MSZ

bottom of page